29/10-2020
Tv2Nord kiggede forbi Coop Crew i fakta i Skørping og snakkede med nogle af de seje unge fra Rebild og Mariagerfjord, som deltager i forløbet.
14/10-2020
Ungdomsskoler i samarbejde om at skaffe unge fritidsjob
Rold Skov Bladet har bragt en historie om opstart af Coop Crew, i samarbejde med Mariagerfjord Ungdomsskole.
6/10-2020
Elever fra Ungdomsskolerne prøver kræfter med detailbranchen
Coop Crew er i gang i Rebild og Mariagerfjord Ungdomsskoler og har dette efterår base i fakta i Skørping. Forløbet er finansieret af AP Møller Fonden og har til formål at hjælpe unge til at få et fritidsjob, læs mere herom i Fjordavisens artikel.
19/8-2020
På prøvetur med Læringslokomotivet
Rold Skov Bladet har også bragt artiklerne om både These Shapes are made for Dancing og Læringslokomotivet.
13/8-2020
Også Nordjyske kiggede forbi These Shapes are made for Dancing og fik en snak med kunsterne. Læs mere i artiklen.
12/8-2020
Læringslokomotivet fløjter klar ved perronen
Nørager avis har ligesom Fjordavisen sat spot på Læringslokomotivet, der er klar til afgang.
11/8-2020
Sten Koerner Studio står bag projektet These Shapes are made for Dancing, som er malede geometriske koreografier. Tv2 nord kiggede forbi – tjek indslaget ud!
7/8-2020
Læringslokomotivet fløjter klar ved perronen
Til trods for et nedlukket forår, er læringslokomotivet klar til start med 20 unge fra september 2020. Læs mere i artiklen fra Fjordavisen herom
8/7-2020
Den første uge i sommerferien stod for en gruppe unge i byggeriets tegn, hvor de tog arbejdstøjet på og var med til at bygge en skaterampe i den tidligere materielgård i Støvring. Læs Nordjyskes artikel herfra.
24/06-2020
Nedlukning af skoler og fritidsliv har haft konsekvenser for mange unge, hvorfor kommunerne er tildelt midler til at lave sommerferieaktiviteter. Du kan læse mere herom i artiklen fra Rold Skov Bladet.
04/04-2020
Corona har lukket foreningslivet: I Støvring Esport træner de alligevel
RU har som nævnt i artiklen fra Nordjyske samarbejde med Støvring Esport. Basic Skills har eksempelvis Esport på skoleskemaet.
06/02-2020
Basic Skills giver unge i Rebild et ekstra skub
Tv2 Nord var på besøg i Basic Skills, hvor de både snakkede med nogle af de unge samt var med til en alternativ undervisningsdag, hvor der var besøg af Jamie og Casper, der fortalte om både krybdyr og det at leve med social angst.
RU er et kommunalt tilbud til unge 13-18-årige om undervisnings- og fritidsaktiviteter. Vi har en lang række aktiviteter og tilbud til unge. Tilbuddene kan bl.a. omfatte almen undervisning i emner, der interesserer de unge, dannelses- og uddannelsesrettede aktiviteter og events samt mulighed for prøveforberedende undervisning i folkeskolefag.